WiFi Şifre Değiştirme

Kablosuz modemler genellikle cihazın altında bulunan ve otomatik oluşturulmuş wifi şifre bilgilerini içeren etiketlerle birlikte gelir. Bu şifreler rastgele oluşturulmuş olsa da yeterince güvenli değildir. Ayrıca diğer cihazlarınızdan internete bağlanırken de devamlı bu etikete bakıp şifreyi girmeniz gerekir çünkü akılda tutulması zor şifrelerdir. Bunlara ek olarak wifi şifre değiştirme işlemini belirli aralıklarla yapmanız yabancıların da şifrenizi kırıp ağınıza bağlanma ihtimalini düşürecektir.

WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifre değiştirme için modem yönetim arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Modem yönetim arayüzüne belirli IP adresleri kullanılarak erişilir. Türkiye’de en çok kullanılan IP adreslerinden bazıları:

Modem arayüzüne hangi IP adresinden bağlanacağınızı bilmiyorsanız Modem IP Adresi Nasıl Bulunur? sayfasından faydalanarak sizin için geçerli olan IP adresini öğrenebilirsiniz.

  1. Modeminiz için geçerli IP adresini bulduktan sonra kullanmış olduğunuz internet tarayıcısından (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome vb.) bu IP adresine bağlanın.
  2. Açılan sayfada modeminizin markasına göre değişiklik gösteren bir oturum açma sayfası gelecektir. Bu sayfada kullanıcı adı ve şifrenizi girerek oturum açmanız gerekmektedir. Eğer şifrenizi biliyorsanız oturum açarak sonraki adıma geçebilirsiniz. Şifrenizi bilmiyorsanız aşağıdaki listeyi kullanarak kolaylıkla şifrenizi öğrenebilirsiniz.
  3. Oturum açtıktan sonra Kablosuz Ağ Ayarları veya Wireless Settings bölümüne girin. Bu bölümde WiFi şifre değiştirme ve WiFi adını değiştirme (SSID) gibi işlemleri yapabilirsiniz.
  4. Şifrenizin yabancılar tarafından kırılmasını önlemek için özel karakterler içeren, tahmin edilmesi zor bir şifre seçtiğinizden ve güvenlik seçeneğinden WPA-PSK/WPA2-PSK şifreleme seçeneğini aktif ettiğinizden emin olun.
  5. Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayın. WiFi şifre değiştirme işlemi tamamlanmıştır, artık kablosuz ağa bağlı tüm cihazlarınızdan şifrenizi güncelleyerek internete tekrar bağlanabilirsiniz.

Tüm Modemler İçin Kullanıcı Adı ve Şifre Listesi

Aşağıdaki listeden modeminizin markasını seçtiğinizde açılan tablodan modeminize ait standart kullanıcı adı ve şifrelere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Modem arayüzüne girişte veya WiFi şifre değiştirme işleminde sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bağlantı sorununuzu en kısa sürede gidermek için yorumları ve yardım taleplerini devamlı olarak takip etmekteyiz.