Modemden Güvenlik Kamerası İçin Port Açma

Ev, iş yeri gibi pek çok mekânda kullanılan güvenlik kameraları genellikle kapalı sistem kayıt özelliğine sahiptir. Bu kameralara internet üzerinden veya kameraların bulunduğu yerel ağa bağlı cihazlar üzerinden erişebilir ve görüntüleri takip edebilirsiniz. Güvenlik kameralarını bu şekilde izleyebilmek için ise modem üzerinden port açmanız gerekmektedir. Bu port açma işlemi kamera ve modem markalarına bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak yapılması gereken işlemler aynıdır. Marka ve model farklılıklarından dolayı yaşayabileceğiniz sorunu minimuma indirmek için cihazınızın kontrol panelinde benzer bölümlere göz atın. Aşağıdaki adımları takip ederek siz de kendi cihazınızda bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 1. İlk aşamada yapmanız gereken işlem modem arayüzüne giriş yapmaktır. Bunu cihazınıza tahsis edilmiş IP adresini internet tarayıcı uygulamanızın (Internet Explorer, Edge, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera vb.) adres çubuğuna yazıp Enter tuşuna basarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer cihazınıza ait IP adresini bilmiyorsanız 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1 gibi sık kullanılan adresleri deneyebilirsiniz.
 2. Modeminize giriş yaptıktan sonra port ayarlarını yapmak için NAT sekmesine ve sonrasında Port Yönlendirme bölümüne tıklayın.
 3. Açılan sayfada Port Yönledirme Etkin yazısının yanındaki kutucuğu aktif hâle getirin ve Yeni butonuna tıklayın.
  Güvenlik Kamerası Port Açma
 4. Port yönledirme sayfasına ulaştıktan sonra Kural Adı yazan yere bir isim belirleyin (örneğin “Kamera”) ve Yeni IP Adresi yazan kısma güvenlik kamerasının IP adresini yazın.
  Güvenlik Kamerası Port Açma
 5. Sayfanın alt kısmında Uygulama Adı yazan bölüme güvenlik kamerasına verilecek adı girebilirsiniz.
 6. Son olarak güvenlik kamerası port numaralarını WAN ve LAN bölümlerine girip Ekle butonuna tıklayarak ayarları kaydedebilirsiniz.
  Güvenlik Kamerası Port Açma

Yukarıdaki adımları hatasız bir şekilde uyguladıysanız güvenlik kameraları için modem üzerinden port açma işlemi tamamlanmış demektir. Artık modeminizin varsayılan IP adresini ve belirlemiş olduğunuz portu kullanarak (örneğin 192.168.1.1:8000) güvenlik kameralarınıza erişebilirsiniz.