Modem Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Siz değerli kullanıcılarımızdan gelen sorulardan yola çıkarak, en çok karşılaşılan modem sorunlarını yanıtlamaya çalışıyoruz. Bu yazımızda modem ışığı yanmıyor ise sorunun tespiti ve arızanın giderilmesi için yapılabilecek işlemleri açıklayacağız.

Modem sorununun tespitinde dikkat etmeniz gereken unsur modemin tüm ışıklarının mı yoksa yalnızca bir veya birkaç ışığın mı yanıp yanmadığıdır. Buna göre uygulanacak işlemler de farklılık göstermektedir.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor

Modeminizin diğer ışıklarının yanmasına rağmen yalnızca internet ışığı yanmıyor veya internet ışığı kırmızı yanıyor ise sorun büyük ihtimalle servis sağlayıcınızdan kaynaklanmaktadır. Bu durumda yapılacak ilk işlem internet servis sağlayıcınızın teknik destek hattını arayarak internet ışığınızın yanmadığına veya internet ışığının kırmızı yandığına dair arıza kaydı oluşturmak ve size söyledikleri işlemleri uygulamaktır. Yalnızca internet ışığının yanmamasının veya kırmızı yanmasının modem arızasından kaynaklanma ihtimali son derece düşük olup arıza kaydı sürecinin başarısız olmasından sonra üzerinde durulabilecek bir ihtimaldir. Ancak sorun genellikle servis sağlayıcı tarafından çözümlenmektedir.

Modemin Hiçbir Işığı Yanmıyor

Modemin hiçbir ışığı yanmıyor ise kontrol edebileceğiniz iki ihtimal vardır.

  1. İlk aşamada adaptörünüzün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bunun için avometre yardımıyla adaptörün modeme gereken elektriği sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer avometre yoksa ve sağlam olduğunu bildiğiniz aynı elektrik değerlerine gereksinim duyan bir modem ile de deneme yapabilirsiniz. Eğer o modem çalışıyorsa sorun adaptörünüzde değil modeminizdedir. Sorunun modemde olduğundan eminseniz ve garanti süresi devam ediyorsa modemi aldığınız firma ile iletişime geçerek tamir veya değişim işlemi yapabilirsiniz.
  2. Adaptörünüzün sağlam olduğundan eminseniz mümkün olabilecek bir diğer sorun da modemlerin güç tuşundan kaynaklanmaktadır. Güç tuşları bazen ilk basışta modemi çalıştırmasa da açma kapama işlemini birkaç kez tekrar ettiğinizde modem açılabilmektedir. Bu elektriksel bir sorun olmayıp modemin açma kapama tuşunun zamanla deforme olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden modemin hiçbir ışığı yanmıyorsa modeminizi birkaç kez açıp kapatmayı deneyebilirsiniz. Bu durum ülkemizdeki modemlerde sık karşılaşılan bir sorundur.

Modem ışığı ile ilgili yaşadığınız benzer sorunlar ile ilgili yorum formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede sorununuzu gidermek için yorumunuza dönüş yapacağız.