Wifi Şifresi Değiştirme

WiFi modeminiz, genellikle modemin arkasında veya kullanım klavuzunda yazan varsayılan bir şifre ile gelir. Bu bölümde WiFi adını ve şifresini değiştirebilirsiniz. WiFi şifresini kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre oluşturmanız şart; böylece internet bağlantınızın izinsiz kullanılmasının önüne geçebilirsiniz.


Modemin kullanıcı adını ve şifresini bilimiyorsanız bu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Modem Arayüzüne Giriş

Şimdi gelelim modemin arayüzüne ulaşmaya. Tarayıcınızı açın ve sizin (modeminizin ip siniz öğrenmek için modem şifre listesinden yanında yazan ip leri kullanıyorsunuz) modeminizin ip’sini girin. Daha önce bu bilgilerde herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, genellikle “admin” kullanıcı adı ve yine “admin” (servis sağlayıcınıza görede değişiklikler olabilir) parolasıyla giriş yapabilirsiniz.

Airties Marka Modemlerde WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Airties marka modemlerde WiFi şifresini değiştirmek için önce modemin kullanıcı arayüzüne giriş yapın (önceki adımda belirttiğimiz gibi). Airties modemlerde IP adresi olarak 192.168.2.1‘i kullanılıyor.

Modeme giriş yaptıktan sonra “Kablosuz” menüsünün altından “Kablosuz Ağ Ayarları” yazan menünün üzerine tıklayın. Açılan sayfada “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” bölümüne yeni bir WiFi kablosuz ağ adı yazarak, WiFi ağınızın adını değiştirebilirsiniz.

Güvenlik seçeneğinden WPA/WPA2’yi seçin size göre farklı güvenlik seçeneklerinide kullanabilirsiniz ve “Parola” alanına en az sekiz karakterden oluşan harf rakam kombinasyonu yaparak bir parola belirleyip Kaydet butonunun üzerine tıklayın. Yapmanız gerekenin hepsi bu, WiFi ağınızın şifresini değiştirmiş oldunuz. Bu yaptığınız ayarlardan sonra WiFi ağınıza bağlı tüm cihazları bu yeni oluşturduğunuz şifreyle tekrar bağlamanız gerekecek.

Zyxel Marka Modemlerde WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazın ve giriş yapın. Daha önce değiştirmediyseniz, kullanıcı adı ve şifre olarak admin ve ttnet‘i kullanın.

Modeme giriş yaptıktan sonra “Ağ ayarı” menüsüne gelip, “Kablosuz” menüsünün üzerine tıklayın. Sayfayı aşağı doğru biraz kaydırın ve “Otomatik olarak şifre oluştur” yazısının yanındaki işareti kaldırın. Şimdi “Şifre” alanına kendi belirlediğiniz şifreyi girebilirsiniz.

TP Link Marka Modemlerde WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

TP-Link modemlerin arayüzüne genellikle tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve ve şifre olarak admin (daha önce değiştirilmediyse tabiki) yazın ve giriş yapın.

Modeme girdikten sonra “Arayüz Ayarları” üzerine tıklayın ve “Kablosuz” menüsüne tıklayın. Modeminizin modeline görecekleriniz biraz değişiklik olsada, “WPA-PSK/WPA2-PSK” güvenlik seçeneğini kullanmanız daha güvenli bir ağ oluşturmanıza sağlar. Bu sayfada kablosuz ağınızın adını değiştirebilir, Ön Paylaşım Anahtarı bölümünde kablosuz ağınızın şifresini değiştirebilirsiniz. Güzel bir kombinasyonlu bir şifre belirledikten sonra Kaydet tuşuna tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir